MMike1335Trådstart2011-09-21Har en vw polo variant 1,6 99 års model.
Problemet:
När bilen är kall så går motorn ryckigt, går skit dåligt och sen när man gasar och får upp varvtalet så blir det lite bättre men när man släpper gasen så sjunker varven så lågt att den dör.
Men låter man bilen vara igång i typ 5 min så går det som en klocka.
bytte:
tändstift, tändkablar, rotor och fördelarlock. gick fortfarande dåligt.
kom fram till att det kunde vara gasspjället, så bytte den med. går fortfarande dåligt.
den går bara dåligt när man startar bilen när den är kall, så fort den är varm, går hur bra som helst när man startar.
Vad kan det vara, e det nån som har haft liknande problem?
Mvh Mike
AAlkvettern2011-09-21 · #Tempgivare till styrboxen, när den är felaktig fetar motorn på med soppa, kall blir den orolig och varm passar mängden bättre.
Fast det låter ändå lite konstigt, provat läsa felkoder ?
det kan det vara, har läst felkoderna men det fanns inga. bara så jag vet vilken givare du menar, e det kylvätskatempgivaren?
en till ledtråd, bilen röker som fan när kall samt varm eller kall så ligger varven på ca 1200, ska ligga runt 800.
AAlkvettern2011-09-21 · #Sitter på kylvätskeröret på höger sida in i motorn, gul ring på givaren.
Jag har en beg men fungerande om du vill prova, kan lägga på lådan imorrn.
Annars går dessa att ta lös, koka (värma) i vatten och ohmmäta för att se så de håller rätt värden.
Givaren är dubbel, den ger info både till mätaren i bilen och styrboxen, den ena kan falera utan att det märks inne i bilen.
AAlkvettern2011-09-21 · #Det med röken kan va lite mysko däremot.
Vitrök kan ju tyda på rejäl kondens eller läckage i toppackningen.
Blåaktig rök kan ju vara bensin som finns kvar i förbränningsrummen p.g.a. överflödet och som bränns vid kallstart, alternativt läckande ventilstyrningar/tätningar som gör att det droppar olja när den står och sedan förbränns när du startar.
Oavsett vilket, dessa operationer är lätta att utföra på motorn, har nyligen gjort det och har man tummen där den ska sitta går det undan om man har bra verktyg och tålamod :)
Jag tippar dock på att det är kondens/soppa som förbränns när du startar som följd av att den fetar på med soppa p.g.a. givare.
tack för tipset, ska köpa ny och prova, hoppas det fungerar. om det inte skulle hjälpa, har du nåt tips då?
AAlkvettern2011-09-21 · #Kompressionsprov kan ju avslöja eventuell kompressionsförlust i toppackningen, det skulle isåfall förklara röken.
Men, jag tror inte på detta då bilen går som den ska när den är varm. Skulle packningen läcka så du trycker kylarvatten i cylindern skulle den ryka hela tiden och möjligen gå dåligt hela tiden till följd av kompressionsförlusten.
Hallgivarna, i detta fallet kamaxelgivaren, sitter alldeles bakom fördelarlocket intill toppen på motorn.
Om denna går sönder kan inte databoxen hålla reda på var vevaxeln befinner sig för att se till att insprutet kastar in soppa vid rätt tillfälle, då går den istället på en grundmapp.
Men samma här, då borde den gå dåligt hela tiden.
Vakuumläckage kan det vara. Har haft det på flera bilar ungefär liknande du beskriver med att man tappar tomgången.
Däremot har det också varit konstant och inte bättrat sig.
Men det kan ju vara ett speciellt ställe läckaget sitter på så att metallen expanderar vid slanganslutningen och tätar när motorn blir varm.
Startgas och spruta runt motorn med motorn igång avslöjar eventuellt läckage genom att tomgången ökar fram och tillbaka.
Har du en multimeter, så mät upp tändkablarna. Ställ den på OHM, du ska se ungefär samma värde på alla kablar.
Ta lös en i taget, sätt plus i ena änden, minus i andra änden och mät motståndet.
Skiljer sig någon väldigt mycket ska den bytas, om den inte har rejält större/mindre längd än de andra.
Jag hade exakt samma fel på en golf 3...vacuumslang från bromskraftfördelaren tror jag det hette till insuget. liten spricka. Bytte o går fortfarande kanon
Jo just dess vakumslang är med lite av en klassiker på dessa modeller och klart med väl värt att komma upp och där kan man enkelt snabbt kolla av med lites startgas längs denna som vid minsta läckage ger en klar höjd till kraftigt förändrad tomgång.