Motorforum.nu

ForumHjälpforumet Bil

VW POLO EL FEL gällande handbroms?

Startad av carman77 · 2008-02-13 · 3 svar

carman77Trådstart
Hej,

Har en Polo som har ett konstigt fel som verkstaden hävdar att dom inte har hört förut. Jag tror inte på det!
När man svänger tex åt höger så tänds handbromslampan och varningsljudet för att man glömt handbromsen ljuder. Är det någon som har hört eller vet vad detta beror på. Övrigt så påverkas inte bilen köregenskaper på något sätt utan bara detta konstiga händer.

Vore tacksam för all hjälp man kan få!

Mvh
slirfeldt
Kanske löjligt enkel orsak, men är iaf tämligen vanligt då nivån inte är rätt/tillräcklig i bromsvätske behållaren. Då denna lampa även i dom flesta bilar även varnar för låg bromsvätske nivå, lite märkligt att inte den verkstaden nämde det.

Så kontrollera att den ligger strax under MAX strecket, om den är bra kan det vara handrbromsspakens givarekontakt som är glapp,,, inte heller så ovanligt oavsett bil.
lassenillan
Tack ska du ha! Du hade rätt med bromsvätske nivån.
Nu har vi fyllt på och problemet är borta. TACK! :)

Härligt att det finns personer som du i världen...
slirfeldt
Tja,, man är väl inte bilmek för inget,,, och bara kul att få snuva verkstäder på lite surt förvärvade slantar. :-)

Fler trådar i Hjälpforumet Bil