GGickoTrådstart2012-05-17Hej har ett problem håller på att bygga om min vw t4 -99 2.5 tdi automat till en manuell o det
verkar som om veven är lite längre på automaten har problem att få dit svänghjuler någon som har bra kunskap om det här och vad göra går det slipa ner veven ?
Mig veterligt så passar manuell låda INTE direkt eftersom splinesen är olika mellan automat/manuell.
Hur kan jag veta det? Jo, vi har pratat med Arver som säljer VW och därifrån kommer mina uppgifter.
Sen om dom talar sanning är en annan historia.
Men automatbussen står där den står numera eftersom vi fick det svaret.
Pele
Små intressant fråga,, men vet iaf ett fall dock med en sharan med 2,0 motor där det rakt av bytes från manuell till automat.
Hittar inte direkt mer info om hur det verkligen råder med T4 men där torde en kompetent bilskrot kanske kunna svara närmare på.
Men spinesen och axelns är annars identiska som ni kommit fram till och det verkar "bara" vara längden det är fråga om?
Annars torde Arver vara tämligen trovärdiga i frågan,,,
@Peter H 76888 wrote:Små intressant fråga,, men vet iaf ett fall dock med en sharan med 2,0 motor där det rakt av bytes från manuell till automat.
Hittar inte direkt mer info om hur det verkligen råder med T4 men där torde en kompetent bilskrot kanske kunna svara närmare på.
Men spinesen och axelns är annars identiska som ni kommit fram till och det verkar "bara" vara längden det är fråga om?
Annars torde Arver vara tämligen trovärdiga i frågan,,,
Det stämmer bra det, just längden på axeln stämmer inte, det var väl jag som
hade ett litet "hjärnsläpp" :-)
Pele
Skulle det nu bara vara fråga om axel längden borde det då bara vara att anpassa denna för att gör sådan konvertering möjlig.
För motorsidans ingång borde med det vara densamma oavsett lådutförande, men åter kom gärna med följd rapport om det "bara" är att korta den axeln något. :-)
Det är inte så enkelt att det finns en "Passbit" på endera sidan av pinjongen?
EEffitetaurf2012-05-24 · #Löste problemet modifierade om svänghjulet lite tog bort kanten stoppen som går mot veven så nu går den igen fast som manuell
Jo i regel i bättre fall brukar det räcka med en mindre åtgärd och kul att ni med fick till det. :-)