JJGsonTrådstart2009-10-31Det gäller kopplingen på den VW Transporter -92 som jag köpte för ett tag sen.
Kopplingen tar långt ner tycker jag. Måste ha pedalen ordentligt i botten när man växlar för att det inte skall skorra till lite. Inte förrän genom halva tramprörelsen griper kopplingen in och motorn börjar gå upp i varv, när man trampar ner kopplingen under färd.
Det verkar vara vajer till kopplingen men har inte kunnat se några justeringsmöjliheter. Kopplingsarmen/ -gaffeln rör sig genom hela tramprörelsen.
Är detta något som kan justeras bort eller är det något som behöver bytas? Tryckplatta, lameller..?
Hoppas ni förstår hur jag menar och ställ gärna frågor om sånt som verkar oklart.
//Jörgen
Jag kommer inte ihåg hur det var men om du har en "tjock längre klump" på vajern så är den självjusterande.
Har för mig det gick att "rätta" till dom där men minns ju inte riktigt.
Kommer ihåg att det fanns plastband för att hålla ihop justeringen när man tog bort vajern.
Precis så är det troligt automatisk justad kopplingsvajer på denna och brukar se ut som så:
https://catalog.meca.se/ProductSheet.aspx?Article_ID=120846&CarReference_ID=7424&CategoryType_ID=1
Och minns banne mig heller inte hur det gick att få fart på denna igen, men det skall gå i alla fall,,,
Ja det är exakt en sån vajer det sitter där.
Ni menar att det kan vara själva självjusteringen som kan krångla på dom där?
Jo dessa sitter iaf på dom flesta T4: or och vill med minnas att det skall gå att demontera och innuti sitter det ett spårmönster som det gick att grundjustera till att kopplingen får rätt spel,,