Motorforum.nu

ForumHjälpforumet Bil

vw transporter startar inte

Startad av vendel · 2009-11-28 · 5 svar

vendelTrådstart
Har en transporter som vägrar starta, motorn går runt men inget händer.
det luktar bensin om bilen har även försökt med startgas.

Det låter som om att motorn hostar till när man avbryter start försöket !

Det är en T4 95à automat bensin !
Kan det vara databoxen till automaten ? (den är defekt)
slirfeldt
Motorn bör kunna startas ändå,,, det finns alltså ingen gnista alls på tändstiften och med eventuell hel styrbox till automaten?
berit
Luktar bensin :utrop....Alltså styrboxen jobbar och pytsar på soppa...antagligen saknas då gnista....

Om man vill hoppa över felsökningen skulle jag gissa på att tändmodulen/kraftsteget (ersätter brytarna på moderna bilar) har gått sönder (vanligt fel för övrigt), integrerad i tändspolen på din vagn (tror jag).

Lär finnas på biltema numera :upp , notera att bilden på webben inte stämmer det gör den dock i katalogen, 53-404, 369:-, billigare än felsökning på verkstad :D
slirfeldt
Precis och jo tändmodluen på dessa liksom hallgivare är klart gångbara på dessa och tändmul/tändspole sitter mycket riktigt ihopbyggda och ser ut som så: https://catalog.meca.se/ProductSheet.aspx?Article_ID=197071&CarReference_ID=7424&CategoryType_ID=1 för hiskiliga 1200:-.

Som även numer finns på Biltema för dom rimmliga 369:- och ser precis ut så i katalogen,,
porrjakob
Läsa av felminne vore ju något om man nu har tillgång till utrustning.
slirfeldt
Jo det är ju alltid att föredra om man har den möjligheten,,, och det har dessvärre inte av säkerligen 9 av 10 frågande på detta forum,,, :-)

Fler trådar i Hjälpforumet Bil