VVolvo-PelleTrådstart2006-06-21Vet ngn exakt hur packningen skall se ut mellan förgasare och insug till en Zenithförgasare. Det är den modellen med tomgångs-inställning på insuget. Årsmodell 1981. Hur många extra-hål utöver 4 bulthål ?
P.
RRickardia012006-06-21 · #Glömde ange att det är Volvo. Men det är väl självklart.
P.
1 extra hål är det väl bara, om jag minns rätt?
RRickardia012006-06-21 · #Då är det väl det övre i så fall som betjänar tomgångsskruven (och solenoidventilen som hindrar ångor när tändningen är avstängd ). Det konstiga är att nya packningar har även ett nedre hål. Vad har det för funkton ?
P.
Volvo-Pelle wrote:
Då är det väl det övre i så fall som betjänar tomgångsskruven (och solenoidventilen som hindrar ångor när tändningen är avstängd ). Det konstiga är att nya packningar har även ett nedre hål. Vad har det för funkton ?
P.
Hålet öppnar väl upp för den kanal som löper runt hela förgasaröppningen, så varför fler hål?
Jag tror jag har packningar i garaget, ska kolla vid tillfälle.
Utöver de 4 hål som är till skruvarna, så finns det 2 hål till, såg jag på de nya packningar jag fick med bilen jag just hämtade.