KkonjakTrådstart2007-01-10har bytt cellpaketet i min audi 80 -89. efter det får jag ingen värme, har kollat tremostaten o den är det inge fel på. håller på och luftar systemet. är det bara luften det beror på att ingen värme kommer eller kan det vara något annat fel.
Kan vara värmeväxlaren eller dess styrning som inte fungerar riktigt, hur känns dom båda kylslangarna som går in i kupén bakom motorn, bara den ena som blir varm? (Båda skall bli varma, vid full värme) I så fall är det någon av dessa som inte fungerar.
bägge slangarna som går in i värmepaketet i motorutrymmet blir varma, om det är dom du menar?. har fått i ca 4 liter glykol/ vatten. är det för lite? hur mycke ska kunna gå i?. har hållit på o luftat men det kommer fortfarande bara kall luft trots att slangarna in i värmepaketet blir varma. inte ens ljummen luft kommer... motorn blir het så den varnar oxå. tacksam för all hjälp jag kan få
Ja det är dessa slangar jag menade,, och ändå får du ingen värme, med reglaget på full värme inne i bilen,, knepigt. Beror hur mycket du fick ur systemet som sedan ryms igen men runt 6-7 liter bör det rymma totalt, och förmodligen behöver det luftas mer.
På vad sätt varnar motorn att den blir het? Vad visar tempmätaren då?
ja reglaget är på fullt men inge värme. okej ja då ska det luftas mera.finns det nå knep för att få ur all luft? för jag fick i ca 4 liter.Den var tom på vatten före. temperaturmätaren varnar( blinkar rött). min elfläkt går inte. den är trasig men det har den vart sen förra våren. tempmätaren går upp på 100 grader. men jag tycker det är konstigt att det inte ens kommer ljummen luft för nya cellpaketet får varmvatten. bägge slangarna blir varma.
/Malin
Troliga anledningen till att bägge slangarna är varma och ändå kommer ingen varmluft är att på dessa har jag för mig att cirkulationen till värmepaketet är fullt öppet hela tiden och sedan i huset sitter det sedan en luftklaff som skall styra in rätt temperatur och det är den jag tror inte fungerar hade liknande bejkymmer med egna VW Caravellen, där det var vajern som hoppat av detta luftspjäll,,
Men hur känns reglaget för värmen? Utan motstånd? Vet inte hur bökigt det är att komma åt under instrumentbrädan för att se att verkligen regleringen fungerar till denna luftstyrning.
Var lite aktsam med att låta motorn nå sådan temperaturer, risk finns att topplockspackningen ryker,, och försök få fart på el-fläkten den behövs verkligen.
jag har nyss haft hela instrumentbrädan urplockad. fick ju tömma på det mesta för att komma åt att byta värmepaketet. kollade bakom mittkonsollen där vajern sitter fast från reglaget för värme o den sitter där den ska. men när jag vrider så blir det ett motstånd mitt i när man vrider till kallt. är det där kanske felet sitter då?
Okey, så du gjorde jobbet själv,, var lite pyssel med det va? Men iaf något strul verkar det var med vajer överföringen då det normalt inte skall vara något "motstånd" någonstans på vägen.
Så helt klart är det där felet ligger, för full värme finns det ju i värmepaketet, kan vara så att vajern ligger i en för kraftig böj någonstans,,
jo du, det där ger jag mig inte på en gång till *s*. byta utan handbok. nänä. men nu är det gjort, ska ta o titta på om vajern kan vara för böjd någonstans. vill ju HELST slippa plocka bort allt igen. för motstånd är det när jag vrider på värmereglaget
Helt klart är det något med vajern som inte är som det ska,, för den ska som sagt gå hyfsatt lätt utan större motstånd, där man även bör känna vart efter det blir varmare/kallare då man vrider reglaget,,, vidare bör man kunna öpptäcka eventuellt fel utan att behöva riva allt igen, jo jag minns själv bytet av värmepaketet på egna Caravellen.
Men på den var det betydligt mer med plats då det i stort bara räckte med att lossa handskfacket, förutom att först låta tömma ACn.
var ut o kollade vajern, o när jag vrider på den så är det skillnad . kallt blir jätte kallt o när jag vrider till varmt så blir det varmare men det blir inte ens ljummet men stor skillnad känner jag. så den verkar ju fungera. kände på slangen som sitter längst ner på kylaren o går in till termostaten. den slangen är kall o den övre till kylaren är varm. likså slangarna som går in till värmepaketet blir varma. verkar inte som om termostaten öppnar sig. men den har jag kollat o den öppnar sig vid 87 grader.
//tänk om man kunde hota bilar med skroten//
Okey,, med värmepaketet, du märkte inte om det var något konstigt med luftklaffen, om den kärvade för det verkar i så fall att den inte öppnar fullt ut och det är väl trångt förstår jag,, att ens kunna få en skymt ev vajerstyningen till luftklaffen och reglaget går i "fulla lägen" (alltså till båda ändlägena)?
Med den kalla nedre kylarslangen var det märkligare för tydligen så öppnar ändå inte termostaten vilken den borde göra om motortempen är upp på det normala och den nedre skall vara lika varm som den övre.
Och du kan väl knappast få ur den mer luft än vad du lyckats med heller, jag känner heller inte till vidare "knep" med just VW, då jag aldrig haft några luftnings problem av dess kylsystem.
//kan ju alltid försöka mummla lite hotande om skroten och vifta gärna samtidigt med en stor skiftnyckel,,// ;-)
jag hör hur den stänger o öppnar sig när jag vrider på reglaget. jodå jag ser när den vrider sig, plockade bort lite skit så jag ser den o kan följa vajern från reglaget till luftklaffen,så jag ser att den går fullt åt båda håll. blir ett annat tryck när kallluften kommer än när varmluften ska komma. funderarde på om det är luftficka bakom termostaten. därför den inte kan öppna sig, att det inte är vatten mot den... kanske yrar men en fundering. se kärringar o bilar:e
sen hörs det hur det bubblar till ibland i slangarna, att det går luftbubblor.
jodå stod med järnspettet o mummlade om skroten, §e
Okey,, då verkar luftklaffen fungera iaf och det kan stämma det bör bli ett högre motstånd med klaffen på full värme, då den styr om mängden varmluft, och hela mysteriet närmar sig till att det trots allt rör sig om kvarvarande luft i kylsystemet, som ställer till dessa symtom och inte alls något yrande,,:)
Vilket också skulle förklara den kalla nedre kylslangen,, du ser inga luftnipplar kring termostaten eller andra högre placerade kylslangar? Knepigt iaf att det inte kommer mer värme inne i bilen då både slangarna dit är genomvarma, för det borde då komma rejält med värme i utblåsen.
//ett nästan småintressant projekt detta,,(så säger bara en enveten problemlösare,,)
termostaten sitter ju vid ingången till motorn. o det är väl innefrån motorn som det varma vattnet ska komma för att termostaten ska öppna sig. eftersom slangen som kommer ifrån andra hållet är kall så måste det ske från andra hållet va?????:q finns ju såå många slangar som har med vattnet o göra. har öppnat olika men blir inge bättre. om man tar ut termostaten o kör lite säger vissa så ska luft försvinna men den sitter ju så knepigt till så det måste ju bli luft igen där när jag sätter tillbaka den. den sitter ju sååå lågt så vattnet rinner ju ut när jag öppnar där och får in ny luft... skitbilar, ska va saab den äldre där sitter den såå lämpligt till, behöver inte ens bocka sig för att komma åt:D . nu får man hänga ner i motorutrymmet. nått föslag hur man ska få ur luften utan att ta bort termostaten.vill ju få bort luften från andra sidan termostaten.
//tacka vet jag häst o vagn//