AanclaTrådstart2008-11-12Plötsligt har fläkten till kupén börjat krångla. När man sätter de på läge 3 (högsta) så blåser den inte med full effekt samt en bränd lukt (eller som lukt av bakelit) kommer in. Någon som vet vad som behöver åtgärdas?
Kan vara så att fläkten av någon anledning plötsligt går för tungt därav lukten, men den går ändå på dom lägre, eller står den då still? Vad är det för bil?
MMillivanilli2008-11-12 · #Det är en Jetta 88. Dom lägre hastigheterna går men med riktigt dålig effekt. Högsta effekten har alltid gått väldigt bra och inte luktat fram tills igår.
Iimported_jorgen2008-11-12 · #Fläktmotorn e helt klart på väg in i döden. Kolen är med all säkerhet slut.
Går att byta kol, men mer jobb än att byta hela fläktmotorn.
Köp en beggad från skroten...be att dom provkör den först bara.
MMillivanilli2008-11-13 · #Det är nog dags att byta ut den för idag började det komma in rök när man slog på fläkten. Är den svår att byta? Något speciellt att tänka på?
MMillivanilli2008-11-14 · #Har nu plockat bort fläkten och det som gör mig lite konfunderad är att det var blött under fläkten, dvs på insidan av isoleringen. Kan det vara det som orsakat att den gått sönder? Och vartifrån kan vattnet ha kommit?
Är lite oklar med dess exakta konstruktion,, men det vattnet lär ju kommit utifrån och då gjort att fläkten lämnat in som inte tål vatten alls egentligen, går det att härleda till var utefrån det kan komma i så fall?
MMillivanilli2008-11-14 · #Har inte kunnat göra det helt säkert, men misstänker att det kommer in när det regnar mycket. Eventuellt genom "gallret" mellan vindruta och motorhuv. Innaför finns ju några "avrinningsplåtar" i plast. Har sett en defekt på den på passagerarsidan.
då kanske du har hittat problemet ? men kika även efter avriningshål som kan täppas igen av löv och allt möjligt! om det är en 88 då kan det vara bra att rensa dom här avriningshålena! kanske inte är rensade på nått år?
MMillivanilli2008-11-15 · #Testade såväl "avrinningsplåten" som avrinningshålet genom att låta en liter vatten passera. Det rann rakt igenom ner på golvet så det måste komma in i kupén på annat sätt.
Ett vanligt fel på gamla vw-bilar är att det rostar i torkardiket så vatten tränger in i kupéutrymmet.
Förmodligen ligger det troligt till på det viset där vattnet kommer från,, undersök.
MMillivanilli2008-11-15 · #Torkardiket? Det var ett nytt begrepp för mig. Är det den falsade u-formade plåten nedanför vindrutan i ovankant och under motorhuven?
Hur som helst så ser det helfräscht ut där, absolut inga tecken på rost. Däremot finns det två runda hål i botten på "profilen". Men de har ju alltid funnits och ska vara där. Det vatnnet som kommer där skaväl ledas till samma avrinningshål som det som rinner ut via "avrinningsplåten" i plast?
Ett litet tillägg:
Peta lite med ena fingret i vattnet som finns i värmepaketet och smaka på det.
Om det smakar sött så kommer inte läkaget utifrån utan det läcker glykol ifrån värmeelementet.
Exakt, kärt barn har ju många namn,, alltså är det fråga om diket där torkar arrangemanget brukar sitta, och lite beroende på konstruktion så kan det tex vara dess avrinning som är täppt, som normalt skall ledas bort, eller ser det ut som vattnet kan komma in den "vanliga" vägen med luftdraget som vissa bilar haft en del problem med?