PpeealTrådstart2010-02-12Hej !
Jag har en ford mondeo -96 2.0 i
Har ett stort problem när jag ska starta den..jag måste hålla ner gasen helt
när jag startar, sen när den går igång ,lossnar en gummislang bakom fördelaren snett under sitter 2 slangar 1 av dom lossnar ,,är det nåt med vacuum att göra..det pyser o ryker lite då,,den går ej på tomgång måste hålla ned gasen,, och dålig ork
hoppas få lite tips vad det kan vara
P-A
Stämmer bra det och dessa slangar ingår i motorns vevhusventilation och är kopplat till en T-koppling där under fördelaren som även brukar kunna spricka med dålig tomgång som följd,, men denna slang lossnar alltså var gång motorn startas, efter det att den åter ansluts?
Finns annars ingen tomgång alls? Kontrollera att både luftfiltret och det mindre skumfiltret i dess botten är rent, denna är till för just vevhusventilationen och är tvättbart med lite tvål och vatten.
Tack för svar..ja den lossnar varje gång den ena slangen o det pyser som tusan..
var sitter skumfiltret då..luftfiltret såg okej ut när jag kollade
Det skumfiltret sitter som jag nämde i förra inlägget i botten på luftfilterburken och brukar ofta vara fullständigt igensatt,,
okej tack ska kolla upp det, kan det vara därför som slangen lossnar då varje gång man startar med full gas?
Lite osäker där,, men vissa liknande fenom kan det bli med detta filter igensatt, men denna slang som hela tiden lossnar sitter väl annars rätt bra fast? Verkar lite konstigt annars där, spana om du nu inte gjort det även in på detta lite mera modellspecifika forum i frågan:
https://www.fordclubsweden.se/forum/index.php.
Tack för hjälpen Peter! jag tog ur skummgummit o sen så gick den ,,nu ska jag rengöra det
fast jag tror jag har läckage ännu,det pyser lite framme vid grenröret nånstans,för jag får oljedimma inne i kupen..inte så hälsosamt kanske?
Du menar det främre grenröret som är avgasgrenröret och dess oljeavskiljare sitter där innanför mot motorblocket och är med integrerad med dess vevhusventilation och dessa slangar upp till tidigare nämda T-koppling under fördelaren.
Om det nu är från denna oljeavskiljare den oljan kommer från och sedan ner på grenröret som då ger denna oljedimma som inte är allt frö hälsosam at inandas,,, detta framgår mera i dess reparationshandbok som är en klar investering om man vill lära känna sin bil närmare och som är på svenska med mycket bra bilder och finns tex hos Biltema för 240 väl investerade slantar.
Eller så slår man till med ett bud på denna klart prisvärda rephandbok:
https://www.tradera.com/Ford-Mondeo-Haynes-Gor-det-sjalv-handbok--auktion_106956141ja det verkar vara där vid grenröret fram,,hur gör man ? är det stora reparioner då? kan man fixa det själv?
Ja helst om det är möjligt vore det bästa att först göra en motortvätt och speciellt gå på med avfettning där på motorns framsida så man kan åka ett tag och sedan verkligen bättre kunna konstatera varifrån läckaget kommer från, men i det område du beskriver så är just denna oljeavskiljare placerad strategiskt där ovanför grenröret,,,
Har trots ett antal egna mondeosar och kundbilar inte råkat ut för detta tidigare, men enligt dess reparationshandbok som för övrigt är ett hett tips att skaffa (finns hos tex Biltema för 240:- ), men för att komma åt att demontera denna oljavskiljare om nu läckaget verkligen kommer därifrån kan vara dess packning mot motorblocket som gett måste man tydligen först demontera grenröret!
Så försök först att få bekräftat varifrån oljan verkligen kommer,,,
Tack..jag får göra det en rengöring o se var det kommer ifrån..tack för tipsen
Hej igen..jag har fortfarande problem med slangen som lossnar när jag gasar på bilen, såg den slangen går ju till ett rör som går vidare också till grenröret..jag känner att den pressar ut avgaser fram där..kan det vara stopp i nåt rör? annars går den fint på tomgången lite under 1000 varv som det ska vara, men när jag varvar på så släpper slangen
Okey, förmodligen är det stopp någonstans i vevhusventilationen eller EGR systemet beroende åt vilket håll denna slang verkar gå åt,, EGR ventilen sitter annars på baksidan av motorn var det denna som gick framåt vad som där sitter oljeskiljaren? För öppenbarligen öppstår ett kraftigt övertryck vid gaspådrag som stärker den teorin,,
Okej..Egr ventil är den som är rund med små hål i då? ja kan ju var tidsödande o hitta felet då om det är stopp nånstans i vevhusvent. kan det var så att det är stopp framme vid grenröret där det smala plåtröret går in? o sen blir det tryck så slangen släpper,,den sitter ju från torpedvägg o framåt mot röret
Precis EGR ventilen är denna mindre runda prylen med lite hål i och genom att det strömmar ur avgaser så är det troligt något på just EGR sidan problemet sitter som ju är till för att viss del avgaser skall återcirkulera på nytt via denna EGR ventil.
Och detta system innehåller ju en hel del slangar/ventiler av dömma i dess reparationshandbok, och det är då mycket troligt att det kan vara stopp i nämda röret där som gör att det sedan blir ett kraftigt övertyck i dess slang.