Motorforum.nu

Forum › Hjälpforumet Bil

Golf II Manhattan, behöver lite expertishjälp med gången.

Startad av Zeepro · 2008-09-03 · 22 svar

ZeeproTrådstart
Tjenare!

Har en golf av ovanstående modell årgång 89.
När jag köpte den hade den en tomgång på 1900 rpm...

Och när jag åtgärdade det fick jag problemet med att den blev orkeslös och hackar när man kör i register mellan 3000 och 4500 varv.
Hade jag ett släp efteråt fick man verkligen kämpa för att få upp den i 80.

Jag har bytt, tändstift, kablage, och fördelardosa, olja, oljefilter, luftfilter, testat med startgas, vickat på förgasare o.sv.... ingen vidare framgång.
Det är det ju inte det enda som är bytt iofs. men det enda som kan ha med detta att göra...
Drog jag oi startgas direkt i luftfiltret dog bilen direkt... var tvungen att testa.:OO


Upptänkte att den verkar tappa vatten ut kyl-systemet rätt fort, så något lekage har jag, det märkliga är att när jag fyllde på med vatten /glykol så slutade bilen att rycka så hemskt mycket, det blev mer ett litet "gung" i accet.
Och även med släp gick bilen mycket bättre. Den fick mer ork.:eek:


Är det någon som ha en aning om vad detta kan vara?
Finns det ev några bi effekter jag kan leta efter som kan leda fram till felet?


Är hemst tacksam för alla förslag!
lenaola
Har du hittat var den läcker vatten !?

Kan det vara så att den blåst topplockspackningen och att den tar vattnet där via förbränningsrummet och läcker kompet också den vägen.. Har du komptestat den !?
stormCph
Nej har inte komptestat den, men det borde väl då ligga nästa på listan över "att testa" grejer.

Men jag har aldrig sett någon pöl under bilen så lite förvånande var det att upptäcka att vattnet försvinner.
lenaola
Om vatten försvinner utan att det bildas en pöl misstänker vi topplockspackning och att vattnet läcker ut via avgasystemet.

Öppna locket till kylvattnet sammtidigt som du gasar blir det turbulent i byttan då bubblor å så kan du nog vara säker på felet... OBS öppna inte med jättevarm motor då det kan bubbla ut varm vätska (brännrisk)
stormCph
Grejt! Ska genast testa det när jag kommer hem!
Vilket suvve forum!!! :D

Återkommer med svar.
lenaola
Låt Motorn Svalna Innan Du Kollar !!!
stormCph
Tjenixen!

Jodå det bubblar och fräser bra nog ut botten på kärlet, men den blev tvungen att stå någon minut på tomgången innan den började bubbla något. Behövde inte gasa något heller för att bubblande skulle starta ordentligt.
.
Det blir nog ett byte av topplockspackningen då eller?

Får tacka för hjälpen med detta!
Har ju haft huvudvärk över detta och fråga VAG tom utan att fått bra svar...
lenaola
ja toppen är ju riktigt misstänkt... Jag skulle nog iaf för säkerhets skull kolla kompet i motorn om inte annat för att se vilken cylinder det är som läcker det blir lättare sedan då du fått isär det hela att kolla av efter sprickor i toppen Biltema har komptestare billigt (179:- ): 15-1314

Ett annat alternativ är att testa för avgaser i kylvattnet med 19-1300

Det kan vara aningen turbulent i kylarbehållaren beroende på pumpen... bubblor ska inte komma dock. Ett ovant öga kan råka se fel därför råder jag dig att testa.

Förresten kolla om det luktar avgaser i vattnet?
Oljan är svart å fin !?

Är du ovan vid mek råder jag dig att införskaffa en haynes rephandbok (biltema) innan du ger dig på toppen det är en del att tänka på när man ska plocka loss en sån. Ha kameran framme om du vill ha hjälp av oss e svårt å hjälpa utan att vägleda via bild.

Förresten är det vanligt att en liten läcka inte alltid ger sig tillkänna på tomgång innan motorn blivit varm, eftersom tempskillnaden tillfälligt kan göra den "tätad" så att du blev tvungen att varmköra e inte ovanligt. När du belastar motorn läcker det dock mera ymnigt och därmed uppstår problemen.
stormCph
jag ska köpa mig en komptestare iaf och köre det.

Det bubblar ordentligt i burken med vattnet, men det kommer som sagt efter någon minut då motor fått stå på tomgång. Behöver inte ens gasa för att man ser dem bra ändå.
Kan ju spela in en video så du får se på bubblandet om du vill.

Haynesboken är redan inköpt :D Den fick jag i julklapp.lol
Annars är jag totalt ovan med bilar, men har inte tummen mitt i hand för det.

Oljan ser bra ut för övrigt, jag upptänkte detta på ventilkåporna började klicka och jag kollade oljan, men jag har inga vattendroppar på oljan för övrigt dock.
Då såg jag att behållaren var långt under mini nivå, när jag fyllde på så tog det en resa på 6 mil så hade den gått från max till under minimi igen.

Men jag ska kolla avgaslukten när jag kommer hem igen, just nu står bilen på uppfarten, vi använder vår första bil istället till vi fått detta fixat.
Jag testar att tanka upp en video på bubblorna i em.

Återkommer med mer info


Cheers!
lenaola
Då ska du nog lösa bytet av topplockspackningen. Du kommer att behöva ett specielverktyg nämligen en momentnyckel. F.Ö. klarar du dig med det vanligaste i verktygsväg typ hyllsnycklar å sånt. En kniv får du räkna med att skrota på kuppen då du ska skrapa bort gamla packningar. Sedan kommer du behöva söka reda på en finmotorisk verkstad som kan hjälpa dig med att plana toppen innan du återmonterar den... detta kostar ca 300-1000:-

du kommer behöva en hel sotningssats det räcker inte bara med topplockspackningen även packning till grenrör och insug behövs.
stormCph
Tjenixen!

Nu så, allt bytt och klart. :)
Bilen går fint igen utan bubbel i expansionskärlet oxå!
Bugar och tackar.

Fick en följdproblem bara. Den vill inte köra vakunsugen till bromsarna istället....?

Men mitt problem låg i att packningen under förgasaren hade någon täljt i med kniv, klara tydliga skärmärken, rätt mysko... Varför vill man göra det?
Ser att vakum funktionen till bromsarna ligger alldeles intill insuget, kan det vara för dålig verkan på vakum till bromsarna?

Jag tog rent packningsresterna med en liten dremel och en mjukmjuk stålborst och låga varv. Och där det var mycket rester så fick en simpelfönsterskrapa rycka in. Funkade finfint! Toppen var redan rak, så den behövdes inte åtgärdas.


Någon som har något om detta problem med vakunsuget?
lenaola
Kan det inte varit så att du skadat slangen eller någon plastförkoppling till vakumsuget när du meckat runt...

Lyssna efter sugljud när motorn går då kanske du kan hitta var/om det läcker ngnstans

Nu har jag glömt vilken bil det va men vissa bilar har en elektronisk abspump som kan ge samma symptom som om vakumet är kass... kan det kanske vara så att du råkat sabba/ryckaur en sladd till denne pump !?

P.s. kul att det fixa sig för dig !!
lenaola
Misstänker att du nästa gång kollar expansionskärlet innan du slår till på en bil.... :)
stormCph
asg!

Jodå, gillar VAG bilar, har aldrig fastnat för några andra modeller eg.
Men nog kolla rjag lite till nästan gång men 6500 riksdaler, vad kan man vänta sig? :)
Det var en GOlf II Manhattan med stora 1.8 motorn och insprutningen.

Jag ska byta en av delarna till vattensystemet när jag kommer hem, det var det enda som jag vet just nu att jag lyckades ha sönder.
Ska bara se till att vatten går som det ska innan jag kollar vidare, vill ju ha lite kylning igång oxå. :)
Återkommer..
stormCph
ehum jaha, då sätter vi igång igen..
Kylingen lagad.. och tät.

Efter den första provturen gick bilen tillbaka till att hacka och vara orkeslös mellan 3000 och 4500 rpm.

Dessutom så verkar den trycka avgaser ut genom CO2 mätröret som är nu oxå gick sönder, bilen går bättre om jag lämnar håler i röret öppet, om jag täpper igen det med en slängklämma så det blir tätt går bilen ännu sämre.
Dessutom går det inte att ställa ner tomgången under 1400 rpm.

Kan detta bero på att Katten är igensatt? så att den trycker sönder packningar, spränger klena rör, och inte kan göra sig av med restprodukter m.m?
Eller någon annan bra Idé?

Fler trådar i Hjälpforumet Bil