Motorforum.nu

ForumMotorsport & Racing

Johnson 6hk, 6.BR.73.S - 2 frågor

Startad av eka · 2009-10-12 · 8 svar

ekaTrådstart
Hej,
handlar alltså om en 2 cyl, 2-takt Johnson motor.

1. Startar kall helt OK, går fint och rent MEN kan plötsligt lägga av efter en stunds körning (15 - 30 min). Jag trycker på bränsleblåsan, säger några kraftord och sedan går den igång igen. Alltså irriterande tjustopp ibland, i princip varje gång jag är ute och kör en längre stund. Vad göra?
2. Finns ett vred som jag tror/förutsätter är någon slags tomgångsinstållning. Hur gör jag en "grundinställning" av detta reglage, tro?

mvh/ekå
Kjell Barman
Har du öppnat luftskruven i tanklocket ?
argo
Svar till Roland: Ja absolut - har även kört med alternativa tankar, men det hjälper inte.. (alltså är det separat tank).
/ekå
slirfeldt
Lite märkligt fenom som jag heller inte riktigt känner igen från den tiden man levde med båtmotorer och under ungdomsåren då man med tiden ledsnade på seglandet med optimistjollen vi då hade och i stället förstärkte densammas akterspegel och försåg den med en 5 hästars utombordare som man sedan hade sedan mycket kul med,,, :-)

Men iaf till problemet,,, så verkar det iaf vara bränslerelaterat då den verkar gå en stund innan den lägger av, men vet att på någon sådan äldre snurra med liknande problem så var det förgasarens sugpump som delvis var igensatt och som där var orsaken.

Ett tips kan där vara att tillfälligtvis ansluta en genomskinlig slangbit på bränsleslangen och se om/när det blir bränslestopp, med denna jsutering har jag ett svagt minne att den är/var just för tomgångsjusteringen, men är tomgången dålig nu?
argo
OK jag skall ta en genomskinlig slangbit och försöka kolla "flödet" om och när det troligen inte kommer fram bränsle. Satsar nog också på en genomgång och renblåsning av förgasaren när jag får tid.
Tomgången är väl inte så jätteviktig men jag får väl känna mej fram genom att vrida mellan "rich och lead". Problemet är att vredet hade släppt i sin infästning varför jag inte vet riktigt var jag skall ställa skruven i "utgångsläge". (Jag menar alltså hur många varv UT t ex från fullt INskruvad).
/ekå
slirfeldt
Jo det kan vara en väg med att kolla om/när flödet varierar med sådan slangbit som i detta fall, och även en rengöring av förgasaren kan med ge resultat speciellt då den gått utan någon form av bränslefilter.

Med tomgången så kan man räkna varven medan man skruvar in den i botten om det är den typen av tomgångsjustering och "grundinställa" densamma den med dryga 2-3 varv ut.
argo
Tack igen Peter för bra tips. Jo, då skall jag börja med att göra en grundinställning - från bottenläget 2-3 varv ut - och sedan blir det väl bara att fininställa med vredet tills man blir nöjd!
mvh/ekå
slirfeldt
Pröva detta så är du förmodligen på rätt väg och sedan motorvarvet hör/känner man sedan på känslan,,,
Ryderman
hej prova även att ställa tanken högre än motorn så att bensinen får självfall,går den hela tiden då utan att du behöver trycka på blåsan så är det bensinpumpen (pumpmembranet) som är fel på,det kan oxå räcka med att göra rent förgasaren ordentligt o blåsa rent den med tryckluft,på min johnson 4 hk har jag bara skruven utskruvad ca ett halvt varv för bränsleblandningen.

Fler trådar i Motorsport & Racing