Motorforum.nu

ForumHjälpforumet Bil

Låst bakhjul, Hyundai Lantra -96

Startad av Idoru · 2011-02-06 · 43 svar

IdoruTrådstart
För nån vecka sedan var bilen trög när vi skulle backa ut, och det visade sig att höger bakhjul låst sig. Efter att ha surrat med lite mer kunnigt folk och läst vad jag hittat på nätet verkar det röra sig om handbroms, broms eller hjullager. Mina förkunskaper där är nära nog noll, men bilen står där den står så vad har jag att förlora på att skruva loss och titta efter? :h

Lägger med ett par bilder här. Alla tips uppskattas - vad tror ni, vad är vad, och vad ska loss? Rosten är riklig, så det mesta sitter fast, oavsett om det ska eller inte...

Skivan längst ut, t ex, ska inte den gå att ta loss?
slirfeldt
Jo det kan dock i vissa fall gå åt mer eller mindre våld men att börja banka lite med en hammare modell större på trummans baksida som framsida och på så sätt få någt att lossna. Troligt är det då någon av bromsbackarna som kärvat fast och eventuellt kan man släppa på handbromsvajern inne under handbromsspaken.
sebbe
hej! Har också råkat ut för samma sak en gång tidigare. Försök att knacka lite hårdare med en större gummihammare eller dyl. på trumman, det löste mitt problem iaf. / Emil
adaasusasd7405
Jag får ta mej tusan inte loss otyget :(

Har spenderat timmar med 5-56, hammare och bändverktyg, men det mesta jag ser är att trumman flyttar sig nån halv millimeter. Rost lossnar det dock duktigt av. Läste nånstans att det finns speciella verktyg för att dra av de, att värme kan hjälpa, och att de på vissa bilar på nått vis är knutna till hjullagret och centrumbulten... Det gör mig inge klokare alls.

Handbromsvajern har jag rotat fram, och den verkar löpa fritt. Gör det ändå skillnad att släppa på den?
Vi använder inte handbromsen särskilt ofta, och lämnar inte bilen stående längre tid med den i.

Så, jag får se här till veckan om det dyker upp mer tankar runt problemet, om jag får fatt på verktyg (ifall det nu är det som saknas) och lite mer insikter.
Rimsky
slirfeldt
Nej vissa kan sitta rätt ordenkligt faktiskt värme i sig fungerar lite sämre här då man inte kommer åt där värmen bäst behövs. Vad det ser ut på bilderna så är det så att säga lös trumma på denna och inte som länken ovan visar eller det du är inne på lagerhållen trumma där alltså hjulagret håller trumman på plats som inte denna bilen har.

Dock ser denna trumma ut att ha stor anläggnings yta mot dess nav som gör att det kan fastna extra bra som du nu erfar,, och det brukar ge sig med än mer bankande och sällan det brukar fungera med att dra i ett par längre skruvar i dessa mindre gängade hålen på trumman heller. Utan det som i andra fall som gäller är just avdragare som griper om hela trumman.

Så här ser iaf navet ut utan bromstrumma: https://bilder.lagabasen.se/delar/1005/1005118412vy1.jpg samt dess trumma ut på insidan: https://bilder.lagabasen.se/delar/1005/1005118411vy1.jpg Om det fortfarande inte går få veck trumman så borde det med fungera man bänder loss plåtkåpan i mitten och lossar centrummuttern som sedan håller själva navet på plats och sedan där lossa hela enheten.
Dingrot
Hej, Troligen bör du lossa centrumkåpan för att se om inte centrum muttern även låser själva trumman, isåfall måste du först lossa låssprint och låsmutter, därefter själva hjulmuttern. Mät med ett skjutmått hur långt in själva låsmuttern sitter från axeländen, bara som komihågnot när du återmonterar. I detta läge är det liten handslägga som gäller och ingen snickarhammare, trumman kan verkligen sitta, eftersom ingen vet hur det ser ut på insidan av trumman. Ser man på statisik, eftersom vi har minst ett fall per vecka, så brukar själva beläggen lossna och låsa hjulet och då kräver det även en bromstrumme avdragare av bättre model för att lyckas. Du behöver troligen både backar och monteringssats för att få ihop det och naturligtvis bör du byta på båda sidor. Lycka till verkstan.
slirfeldt
Jo börja som sagt med att lossa centrummuttern då dessa asiatiska bilar kan ha lite olika utförande, även om det på dina bilder överensstämmer att det är så kallad flytande bromstrumma på din bil.
lenaola
har du inte två gängade hål i trummans yttergavel !? Skruva in skruvar där tror det är M6:or då pressar trumman ut sig och lossnar. Samma lösning som på andra jappsare isåfall
lenaola
men är det bara handbromsen som sitter fast skulle jag börja med att kolla bakom trumman och se om du inte kan komma åt att dra tillbaka handbromsvajern där. Tror du kan utesluta hjullager som du pratade om tidigare
Ludde_57
@oollaa 66596 wrote:
har du inte två gängade hål i trummans yttergavel !? Skruva in skruvar där tror det är M6:or då pressar trumman ut sig och lossnar. Samma lösning som på andra jappsare isåfall


Det bör vara gängade hål i bromstrumman för enklare demontering av trumman, M8 tror jag det ska vara.
lenaola
jo m8 e de nog... tycker t.o.m det ena hålet syns på bilden du lade in
fraggelpelle
Hur går det, Idoru?

Det du skriver att ni sällan använder handbromsen, kan vara en del i problemet. Det är bra att man rör handbromsspaken regelbundet så att vajer etc. inte kärvar ihop. Även vanliga färdbromsen behöver sig en rejäl urbromsning med jämna mellanrum...

Jag hade själv ett elände att få av trumman på min Avensis -02, då det blivit slitage-kanter i trumman, som backarna hakade fast i. Lossade iof inte handbromsvajern, vilket nog hade kunnat underlätta endel. Jag använde skruvhålen som nämns ovan (M8) men fick bara ut trumman en bit. Fick sedan bryta och slå och greja för att få lös den helt. Väl ute så bytte jag backar och slipade ur trumman invändigt så att kanten försvann. Nu kan jag dra ut trumman för hand utan någon som helst kraft ;).
adaasusasd7405
Visst sitter där gängade hål för att enkelt få ut trumman =) Jag funderade lite på vad det var för fel med de, eftersom gängorna var mindre längre in, men det "felet" glädjer mig.
Ska försöka komma åt handbromsen utan att lossa trumman, som oollaa föreslår, men går det inte där så blir det hela paketet. Lite kinkigt väder har dock skjutit upp projektet, och idag vaknar man till snöstorm :(
Alla tips, all info - wow! - stående ovationer. Ni är vardagshjältar, det vet ni va?
Kopplar tillbaka här så fort jag trotsat vädret och gett mig på't.
boheme
Den här länken kan kanske vara demonstrativ.

https://www.youtube.com/watch?v=Po-WXqIKjHQ&feature=related

Mvh Janne

Fler trådar i Hjälpforumet Bil