Motorforum.nu

ForumHjälpforumet Bil

Nyfylld AC höll 2 dar :(

Startad av pelleplutt · 2008-06-01 · 1 svar

pellepluttTrådstart
Hej!

Lämnade in min Seat Toledo -98 för AC-service, och vad jag vet så fyllde han väl egentligen bara på, tvivlar väl lite på hans kunskaper :S.

Hur som helst, innan påfyllning så startade inte ens kompressorn. Efter påfyllning så startade den och gick hur bra som helst i 2 dar och bra med kyla. Nu funkar den inte, men kompressorn startar! Så det verkar som om det finns gas i men ingen kyla..

Sen inbillar jag mig att kompressorn låter mer nu än den gjort förut.. Den som börjar lägga av, vad tror ni???

Nåt man kan göra eller prova själv?

Mvh Per
slirfeldt
Att den inte startade innan är för att det finns flera tryckgivare som slår av kompressorn av både för lågt tryck som för högt tryck, knepigt nu att kompressorn går men ger ingen kyla frågan är om det är tillräckligt för det bara.

Var det länge sedan ACn var i funktion? För egentligen skall man först tryckprova ett sådant system, för att vara riktigt säker på att det är tätt och detta verkar vara lite osäkert med din bil.

Fler trådar i Hjälpforumet Bil