Motorforum.nu

ForumHjälpforumet Bil

VW Passat Variant 1.8 -98 Länkarmar

Startad av Hans-Orjan · 2011-12-06 · 3 svar

Hans-OrjanTrådstart
...h-e ska jag få loss bulten som låser länkarmarna???

Bil: VW Passat Variant 1.8 -98
Problem: Byte av övre främre länkarmar


I min rep.handbok står följande:

"Lossa muttern, och tag därefter bort bulten som låser länkarmarna"... Ja TJENARE X(

Muttern var helt ok att få loss, lite WD-40 över natten gjorde att jag inte ens behövde förlängningsskaftet.
Men bulthelvetet.. den rör sig inte en nanometer, hur mycket jag än bankar. Jag har till och med, trots närheten
gummidamsakerna på länkarmarna (den främre ska iofs ändå bytas) att värma, och se'n banka med storsläggan.
Icke. Bultjäveln sitter obönhörligen fast.

Tips mottages tacksamt, snudd på desperat...
slirfeldt
Ja du känner igen dilemat,, men tyvär är det i regel inget annat än fortsatt mervåld och än mer värme som brukar gälla i dessa mer omöjliga fall.
Men vräk på med mer rostlösande kring bulten i fråga för att än mer möjliggöra losstagning av bulteländet.
aw73
Förmodligen samma som står här:
https://www.solnabilteknik.se/new/?p=1019

om bulten är hel genomgående och materialet ej för hårt

så borde man kunna borra i det, börja med ett 3mm borr stega sedan upp till ca 7-8 mm borf och prova att vrida bort bulten som då är en tunn hylsa

annras ett bra rostlösningsolja som sprejas på varje vecka i en månads tid
slirfeldt
Jo borra är med en variant att tillgripa men har inte behövt ta till denna metod utan fått loss sådana bultar den "hårdare" vägen.

Fler trådar i Hjälpforumet Bil