Motorforum.nu

ForumHjälpforumet Bil

Inga livstecken från Polo!

Startad av MarcoPolo · 2007-04-24 · 37 svar

MarcoPoloTrådstart
Hej!

Ett märkligt tillstånd hos vår Polo 1.3i 1995.

Bilen har helt plötsligt efter knappa 15-30min stillastående, tydligen gått hädan.
Inga signaler om batteriet i dålig form, inga synliga säkringar har gått,
har försökt med starthjälp- nada.

Vad kan ha hänt?

Om det är till hjälp kan jag berätta att bilen är ljusblå.

Tack för tips!

Mvh
exionen
Hej,

Konstigt fel, trodde bara att det drabbade röda '92-or.

Har du fått ordning på problemet? Inlägget är ju lite gammalt.
Har för övrigt samma fel på min '92-a (ja, den är röd). Frugan klagade på att bilen gick ryckigt. Plötsligt en dag startade den inte alls.

Konstaterade att det fanns ingen gnista, så efter rekommendation från en reservdelsbutik, började jag med att byta fördelarlock och rotor.
Kostnad 219:-

Gissa om bilen var lika stendöd efteråt. Killen i butiken hade inga andra tips, så jag kollade en annan. Där var rekommendationen att byta tändspole, då den ihoppbyggda tändmodulen var säkert kass. Kostnad 1065:-

För säkerhets skull, frågade jag han hur det var med hallsensorn i fördelaren, och fick svaret att det var ytterst sällan som den gick sönder.

Och nu läser jag på detta forum att det är standardfelet för detta fenomen. Så nu är det dags för ytterligare 900 spänn för den. *suck*
slirfeldt
Vill snarare som du med läst dig till här, hävda främst av egen erfarenhet från flera VAG bilar att det är tämligen vanligt att hallgivaren säger upp sig och det är dess elektronik enhet som brinner upp bokstavligt när den hängt med i bortåt 20000 mil,,,

Sedan lite beroende på modell så är denna hallgivare oftast löst utbyttbar även om en del VAG handlare hellre vill sälja komplett fördelare för tusentals pengar, så säljer vissa lös sådan givare för några hundra, hör annars med en bilelektrisk firma så fixar dom fram en sådan, för som sagt är det troligt denna hallgivare som är defekt även i ditt fall med dessa symtom, är lite pillande att byta denna men inget omöjligt, annars är att lossa hela enheten och låta en firma byta hallgivaren om man är osäker.

I övrigt är det med tyvärr lite klassiskt att inte tidigare inläggare inte senare hör av sig med eventuella felorsaker och åtgärder, utan dom dyker mer sällan aldrig upp igen oavsett om dom får svar eller ej...
exionen
Vill bara meddela att problemet med frugans bi är löst. Ny hallgivare fixade det. MEN!!!
Jag tror jag har kommit på varför det är inte så många som köper denna på Micro.
Den är nämligen ganska svår att byta.

Trodde först att det var bara att skruva loss, men icke. Den roterande metall-pickupen var i vägen. Den är ju väl bara att plocka bort?? Så enkelt är det inte. FÖRSÖK INTE BÄNDA LOSS DEN!! Den är av relativt mjuk metall, som böjs lätt. Om det vill sig illa, så förstör man hela fördelaren.

Så rätt metod är:

1. Ställ motorn i tändläge för cylinder 1.
2. Skruva loss två bultar som håller fördelaren.
3. Vrid den försiktigt fram och tillbaka, tills den lossnar.
4. På baksidan är en rullpinne, som håller en tallriksliknande del på den roterande axeln.
5. Banka ur denna med ett passande dorn. Ca. 3.5-4mm
6. Notera hur skåran för rotorn står i förhållande till tallriken.
7. Avlägsna den roterande delen från fördelaren. (DVS. axeln med triggeskivan på)
8. Skruva loss hallgivaren.
9. Följ omvänd ordning för att montera ihop fördelaren igen.

Hur som helst, nu går bilen igen. Total reparationskostnad, 2200:- varav troligtvis hälten var onödiga stålar för tändspolen.
slirfeldt
Jovisst är det denna procedur som ofta gäller för byte av denna hallgivare, men vill ändå hävda att med viss mekvana fixar dom flesta detta byte utan större besvär,, och i stället för att rakt av kränga runda 2500 riksdaler för en helt ny komplett fördelarenhet som i regel inte är något större fel på annars.

Så kan med egen och även andras erfarenheter här på forumet att kanske 9 av 10 sådana fall/symtom så är hallgivaren kass,, så att dom flesta inte ser till att byta den löst hävdar jag i stället att man inte ens vet om att den är löst utbyttbar helt enkelt,,,
Jappe
har en polo som e död och undrar ifall det kan va så att min hallgivare oxå e död, dock så går ej bränslepumpen igång, annars så verkar symptomen liknande. bilen e en 91:a
slirfeldt
Troligtvis är det då inte hallgivaren i ditt fall om pumpen inte går,, men du är säker på att inte bränslepumpen snurrar, brukar kunna höras en kort stund varje gång tändningen slagits på utan att starta motorn, ett svagt surrande bakifrån. Och dess säkring är hel?

Annars är det inte helt ovanligt att bränslepumparna säger upp sig framåt 20000 mil,,,
Jappe
pumpen funkar, men startar inte.. man hör från fuelrailen att de åker runt om man tar en tjuv i säkringsdosan. o säkringen e hel. har mätt i kontakten till hallgivaren o hade bara runt 9v på 2"pinnar" med ett nyladdat batteri. har kollat dom jord kablar ja hittat(o smörjt) har ingen gnista heller.. det som har hänt är att den funka på lördagen men inte på söndagen..
Jappe
hur kan man testa om hallgivaren e paj?
slirfeldt
Det jag brukar göra är att med en voltmätare kopplad till minus och plusspetsen till mittenkabeln från hallgivaren som är dess signalkabel, och med tändningen på och man roterar motorn bör man kunna se pulser på 12 volt.
Jappe
jag har ström på mitten stiftet och ett på sidan, den som inte är röd/svart har ja för mig.
slirfeldt
Okey, kabelfärgen kan skilja men det bör iaf finnas en märkning på det svarta kontaktstycket med -, signal i mitten och +, och så på den i mitten bör man då få pulssignal om jag inte hel missminner mig,,,
Jappe
tackar för tipsen, testade nu och det ligger ständig ström i mittten oxå, kanske har givaren pajjat så den ger en ständig signal?
slirfeldt
Ja då verkar den vara defekt,, var så pass att jag nyss var ut i garaget och provmätte på en frisk hallgivare och med plus på plus och minus på minus så pulsade denna ur mittre stiftet, vid rotation (med voltmätaren mellan plus och mittenstiftet).
Jappe
ok, hoppas att skiten startar med en frisk bara.. tackar o bugar för hjälpen, e guld värd

försökte ta isär min fördelare, men fick inte ur "rotorn" som sitter inuti som givaren läser på. verkar som om den sitter med ett stift mellan den och axeln. någon som har ngt tips på hur man kan få bort skiten?

Fler trådar i Hjälpforumet Bil