LLesseTrådstart2010-03-08Hej !
Har i dagarna införskaffat en VW Pick Up 2,0, årsm 91;a. På köpet medföljde ryckig gång samt skralt fungerande temp o bensinmätare. Ska försöka åtgärda detta genom utmärkta tips i detta forum.
Nu till den egentliga frågan. Vad i hela friden är det för surrande ljud efter det att motorn stängts av. Det låter som en liten pump eller annan liten elmotor under huven. Att lokalisera ljudet har tyvärr visat sig vara mycket svårt för mina öron . Inbillar mig att ljudet kommer från nånstans mellan motor o batteri. Tog bort jordkabeln till batteriet och då tystnar det. Det pågår tydligen så länge strömmen matas. Det låter mindre inne i kupen.
Är det nån i detta avlånga land som har en ide om vad som orsakar detta ?Kan månne vara ett relä som inte slår av ?
Bilen har gått 19900 mil.
Tack på förhand !
Relä som surrar så kan det vara jordfel.
Finns ju pumpar som kör efter det att man stängt av men kan inte minnas att det fanns någon sådan på T4.
Slutar surret av sig själv eller håller det på hela tiden?
Hej igen.
Bilen har bara varit i min ägo några dar tyvärr
Det börjar så fort jag ansluter batteriet och slutar först när jag bryter strömmen via batterie. Förra ägaren påstod sig också ha hört detta. Trodde att det pågott över natten , men inga startproblem. Hörde ingenting när jag åkte iväg med bilen från honom. Det är först när man öppnar huven som man reagerar. Tycker att det låter lite högre nu än när jag upptäckte det.
Kanske inbillning bara. Hoppas på nån bra ide! Tack!
Hej igen! Angående surrande ljud under motorhuven på min gamla Pickup. Tror att jag lokaliserat ljudet till nån form av pump som sitter under kylaren. Ser ut som man måste ta bort täckplåten under bilen för att riktigt komma åt den. Problemet är att den arbetar dygnet runt om man inte bryter strömmen via batteriet. Är den ansluten till kylsystemet på nåt vis. Det känns nästan så.
Bor långt norrut så det är som inte läge att riva för mycket i kylan utan en riktig ledtråd. Är det någon som har en bra ide hur man åtgärdar detta. Tacksam för svar!
Jo vet att speciellt med bilar med bakre värmepaket (som dock inte bila troligt inte har) brukar ha en sådan elektrisk vattenpump som kompliment, riktigt varför vet jag inte och normalt brukar dessa starta direkt då tändningen slås på och så länge motorn går, för att även sedan motorn slagits av cirkulera 5-10 minuter till trots avslagen tändning för att sedan sluta.
Där styrs dessa av en termogivare via ett relä, inte hundra på hur detta är på T4:an, men kan vid bättre väderlek lika gärna kopplas ur vad det jag erfarit med dessa externa vattenpumpar.
Vill med minnas att det var densamma funktion på den egna dåvarande T4 2,5 -95 där med denna vattenpump satt där under/bakom kylararen, som man även bör kunna komma åt om det är en modell med fällbar kylare, detta syns om det är en springa i plåten på vardera sida om grillen i höjd med båda strålkastares insidor.
Hej !
Mången tack för snabbt o precist svar. Om man känner med fingrarna där nere under kylaren så förnimmer man vibrationer i nån form av motor eller pump. Det finns även kablage som ansluter till den. Det är en T4 enkelhytt, helt rostfri så jag är beredd att ödsla lite tid o pengar på den på den.
Dum fråga. Är det någon fara med att rycka reläna eftersom tills det blir tyst på surret, då är man ju en bit på väg!
Tack!
Jo det är mycket riktigt en sådan vattenpump och min erfarenhet av detta är att du lugnt kan dra ut dess kontaktstycke om inget annat för att kanske fixa detta vid senare tillfälle och är du fortfarande osäker så hör även med en VW verkstad om detta.
Hej igen!
Nu har jag i varje fall hittat sensorn som bl,a matar ström till pumpen. Det är den den fyrpoliga värmesensorn som sitter på termostathuset. Kan det rent av vara så att senorn är kass med bl,a ryckig gång som föjld . Ren spekulation från min sida. Har läst mycket om hallgivaren, så den står på tur att åtgärdas. Jo,frontplåten är delad på bilen. Grejar just nu med en jordning som löper i samma kabelhärva som den fyrpoliga sensorn använder. Tycker den verkar lite för lös o skitig.
Tack o hej!
Hej igen!
Nu har jag i varje fall hittat sensorn som bl,a matar ström till pumpen. Det är den den fyrpoliga värmesensorn som sitter på termostathuset. Kan det rent av vara så att senorn är kass med bl,a ryckig gång som föjld . Ren spekulation från min sida. Har läst mycket om hallgivaren, så den står på tur att åtgärdas. Jo,frontplåten är delad på bilen. Grejar just nu med en jordning som löper i samma kabelhärva som den fyrpoliga sensorn använder. Tycker den verkar lite för lös o skitig.
Tack o hej!
Ja nu när du med nämde just detta med ryckigheten som man skulle kunna vara orsak av denna termogivare till viss del iaf, även om som sagt hallgivare som dåliga tändspolar/modul med är rätt "gångbara" prylar på dessa.
Så var den egna erfarenheten vid liknande fenomen visade det sig för egen del vara just hallgivaren som var på gång, är med löst utbyttbar med viss småpulande och demonterande av fördelararm som med varit en hel del omtalade med förklaringar osv här på forumet om det blir aktuellt med sådant byte.
Även som nämda översyn av jordpunker osv kan med ge positiva resultat på problemet,,,
Är det nån som kan tipsa om var man kan beställa den 4-poliga tempsensorn som sitter på termostathuset. Har tittat i Autodelar och där finns det flera med olika anslutningtemperaturer och färger. Den som sitter i bilen är blå.
Har tyvärr 8,5 mil till närmaste större VAG-verkstad och att den skulle finnas där som lagervara vore närmast ett mirakel.
Nu vet jag. Den fyrpoliga givaren på termostathuset går till tempgivaren och pumpen för efterkylning. Den 2-poliga används för motorstyrningen.
Fråga: Hur bär man sig åt för att inte sabba tändföljden vid byte av hallgivare.
Det är en T4 91a 2,0. Den går bra på tomgång men börjar rycka o gå dåligt nästan genast då man börjar köra.
Okey, då blev det med utrett,, sabba tändföljden är ingen större risk då tändkablarna på fördelarlocket sitter kvar där dom gör under dessa moment, men det är bra att ställa rotorn i tändläge för cylinder ett och brukar då med ha ett märke för detta på fördelarens kant.
Man kan även för dubbel säkerhet med göra eget stansmärke mellan fördelararm och motor,, här med lite citerad text från anan tråd i ämnet:
1. Ställ motorn i tändläge för cylinder 1.
2. Skruva loss två bultar som håller fördelaren.
3. Vrid den försiktigt fram och tillbaka, tills den lossnar.
4. På baksidan är en rullpinne, som håller en tallriksliknande del på den roterande axeln.
5. Banka ur denna med ett passande dorn. Ca. 3.5-4mm
6. Notera hur skåran för rotorn står i förhållande till tallriken.
7. Avlägsna den roterande delen från fördelaren. (DVS. axeln med triggeskivan på)
8. Skruva loss hallgivaren.
9. Följ omvänd ordning för att montera ihop fördelaren igen.
Tack för den informationen, det känns betydligt tryggare o hallgivaren får jag i min hand ikväll. Hoppas nu att det stannar vid det bytet, om inte är det väl bara att söka vidare.Har kontaktat VAG och precis som du sa så klarar man sig utan pumpen för efterkylning. Kanske jag byter tempgivaren ändå bara för att se om tempmätaren blir på bättre humör. Jag hör av mig oavsett hur det går. Tack än en gång!
Nu är jag ställd! Ska till att byta hallgivaren nu. Bultarna som håller fördelaren sitter dom längst ner under fördelarhuset. Det verkar svårt att känna hur dom sitter, och trångt som attan. I varje fall så har jag inte lyckats få syn på dom trots lampa. Jag är tyvärr van vid mer gammaldags grejer om man säger så.
Hoppas på råd!