Motorforum.nu

ForumHjälpforumet Bil

vw polo startar men dör (nyinköpt -96, hjälp!)

Startad av stillir · 2012-04-21 · 45 svar

stillirTrådstart
Hej!

Jag köpte precis en vw polo -96, 1,4l. Problemet är att den vid start tar konstant 2-3 försök att gå igång ordentligt. Den startar direkt men dör sedan direkt. Sedan på kanske 3e försöket går den igång och håller sig då, har fått för mig att det hjälper om jag gasar på lite men kanske är inbillning. Om man provar att starta direkt efter att man kört startar den direkt på första försöket men får den stå 20 min är det samma problem igen.

Kan det vara batteriet? Tycker det är skumt i så fall att den faktiskt startar men dör eller kan det bli så?? Bränslerelät?

Jag kan ingenting om bilar, hade ju vart trevligt med nått lättåtgärdat... Just nu går det ju eftersom den faktiskt startar men är rädd att det blir värre. Har bara haft den knappt en vecka.


Mvh/Sandra
Ludde_57
Går motorn jämnt på tomgång om du låter den stå under 5 minuter?

Lagade en Golf nyss ( ungefär samma årsmodell och problem ) och där var tempgivaren trasig vilket gjorde att motorn ofta gick på "choke" vilket märktes bl,a märktes genom vandrande tomgång.
lenaola
jag skulle tippa på tempgivare... alltså den tempgivaren som är till motorns styrsystem
slirfeldt
Jo just denna komponent har bara på detta forum blivit lite ev en klassiker på senare tid som orsak till sådana fenomen, så klart värt att börja kolla upp. :-)
cemyGoxycrype
Interessant, jag har en golf -94 som går i gång nästan,, efter några försök så går den igång men svarar inte speciellt bra på gas första försöken och har ett (i andra fall) skönt smatter från avgassystemet, låter lite grand som sagda tempgivare, vart hittar jag den? (Under huven alltså snälla svara inte mekonomen. ;) )
slirfeldt
Lite småskumt fenomen men låter det med som den inte verkar få tillräckligt med bränsle och blir det då med värre ju mer gas du ger?
Annars är en bra servad bil med fräscha tändstift till bränslefilter en förutsättning till bra motorgång.

Denna temperaturgivare bör sitta på eller kring termostathuset där övre kylarslang går in till motorn från kylaren och dess givar är någon av dessa: https://catalog.meca.se/Catalog.aspx?BrandID=133&ModelID=1250&CarReference_ID=3137&CategoryID=76&CategoryType_ID=1

Man kan med pröva då den är svårstartad att spraya startgas i motorns insug (som då helt ersätter bränslet) för att på så sätt kunna utesluta bränslerelaterat problem.
Där motorn i så fall tänder till direkt.

Är det någon skilnad på att starta motorn kall som varm?
cemyGoxycrype
@Peter H 78113 wrote:
Lite småskumt fenomen men låter det med som den inte verkar få tillräckligt med bränsle och blir det då med värre ju mer gas du ger?
Utan gas så dör den, har en tomgång på ungefär 500rpm @Peter H 78113 wrote:

Annars är en bra servad bil med fräscha tändstift till bränslefilter en förutsättning till bra motorgång.
jo service intervallen är nog aningens överskriden...

@Peter H 78113 wrote:

Är det någon skilnad på att starta motorn kall som varm?

den är lättare att starta varm, "rallysmattret" jag nämnde, är inte det pga att man har för hög bränsle blandning?
slirfeldt
Svårt som sagt att säga exakt orsak för detta "rallysmatter" kan även uppstå vid för mager blandning dessvärre.
Men just att den är mer lättstartad varm skulle jag börjat med att byta just den omtalade temperatur givaren...
cemyGoxycrype
har testat med startgas nu och hrm,, jag misstänker att jag har något tjall på soppa pumpen eller kanske något filter, kanske ska nämna att jag fick soppatorsk i onsdags men har kört ganska mycket efter det. Tack för hjälpen! :D
slirfeldt
Man bör även höra ett surrande bak i från som är bränslepumpen som är i gång.
Kan faktiskt vara så enkelt som att bränslefiltret är så pass igen satt och ett byte av detta kan reda upp fenomenet.

Funkar inte det är är det förmodligen just bränslepumpen som gett upp och går att byta löst med lite pulande. Sådan pump finns tex prisbillig hos tex Biltema.
cemyGoxycrype
Kan det vara den beryktade förgasarfoten?
slirfeldt
Jo är denna motor beskaffad med sådan så kan det klart med vara värt att kontrollera och spraya då startgas längs dess packning.
Där det sedan vid minsta läckage ger en klart höjning av tomgången och en läcka är funnen...
cemyGoxycrype
Har felsökt lite och det verkar som att pumpen är död, billig hobby det här,, ;)
slirfeldt
Jo brukar vara rätt lätt diagnosterat om det är just pumpen som gett upp om man mäter upp att det finns ström vid dess kontakt under baksätet.

Som sagt prisbillig bränslepump finns hos tex Biltema så är det fart på den bilen igen,,, :-)
cemyGoxycrype
sitter inte biltema pumpen på utsidan av tanken? Eller är jag helt borta nu?
Ska gå ut nu och testa med batteri direkt på pump för att vara säker.

Fler trådar i Hjälpforumet Bil