MMortalstoftTrådstart2011-08-25Hej.
Saab 9000 kat5 års;1988
Fläkten är helt död i bilen, kände att det kom både värme o kallt när jag körde
men de var nog självdraget som gjorde de, stannade o vred på tänningen ingen fläkt
så de kan vara...
1. Säkringen
2. Spänningsregulatorn
3. Smuts/skit på kablarna har ja hört bara skrapa sen funkar de
4. Fläkt motorn
Jäkla meck o byta motor säger dom o spänningsregulatorn e dyr.. hur som hellst, ärligt talat så hittar ja f*n inte säkringarna hahaha och andra frågan vart sitter kupe fläkten svårt o se kablarna
tack
[ATTACH=CONFIG]1003[/ATTACH]
Fläkten sitter i akvariet vid rutan, öppna huven, ta bort plastskyddet vid rutan o där under sitter fläkten mot väggen i mot bilen. De har en förmåga att bråka en del men brukar inte vara svårt att fixa de. Är det regulatorn sitter den på fläkthuset o oftast behöver den bara lödas om lite lätt. Kablarna sitter rätt skyddat så det har jag svårt att tro att det är det som felar... Fläktmotorn kan däremot sagt upp sig.
Men skruva bort plasten först i motorrumet o kolla regulatorn. Har du AC? ISf är det lite mer mek med att byta fläkten. Har du inte AC gör man det på några timmar om det är första gången. Betydligt lättare att byta om man inte har AC
Öppna handsfacket så hittar du säkringarna bakom en lucka. Och om du ska byta fläktmotorn så är mitt tips att du byter värme elementet samtidig då dom brukar ge upp ungefär samtidigt för när fläkten är borta så är 99% av jobbet med att byta elementet gjort.
https://www.saab9000.com/procedures/ventilation/blower/blower.php
https://www.twinsaabs.com/9000/heat/intro.asp?nsteps=5 Bbobbysholze73122011-08-30 · #Tvång körde och kopplade fläkten direkt till batteriet, den var helt död, smällde till fläkten gick ngr varv så den dog den ännu mer... Gick in o sa till sambo´n " d e n ä r d ö d " Så jäkla typiskt, hur som hellst ja vet att man bör köpa nytt, men bilen kostade mej 3500 och fläktmotor ny kostade 1300 på mekonomen här i Karlstad. Hur som hellst fick ja tag på en fräch fläkt från en 89a som passade min 88a, rev sk*ten var inte så svårt som ja trodde, jäkligast var o få tillbaka den, 1 av dom 2 plast flärpana som hakar fast den ner till gick av men den sitter tätt nu..
* jo såg de var glykol vid elementet samt har de varit på förarsidan "golvet" men har inte läckt nå mer efter ja täpte med nån special medel som svärfar fixade från bil o buss i hudiksvall.
Finns 2 saker som ja hatar mest gällande bilar,
1. Byta drivknutar på en Renault 5
2. Byta fläktrem
och nu ska ha byta rem f*n så nån som bor närheten av karlstad hör ni nån som svär högt o skriker e de bara ja, (inge tålamod)
PS tack för tipsen om fläktmotor och bild, ni är guldvärda!!!:upp:upp
Nä det väl behövas lite tålamåd med mekande av en del bilar. :-)
Med dessa kupéfläktar och till så pass gamla bilar är det annars justbättre begagnat som ofta är vettigast att satsa på. Så hoppas vi att det tätar till kylsystemet för undvikande av fotbad invändigt sedan då och ju drivknutsbyte i allmänhet är väl lite av det knöligare hållet även om drivremsbyten sällan brukar ge upphov till allt för många svårdommar, eller? ;-)
Bbobbysholze73122011-08-31 · #Hej här kommer det lite fler frågor hehehe, lika bra o döpa om tråden Saab 9000 Diverse hehehe.
1. Som ni läst har ja bytt fläktmotor o allt funkar som de ska, fläkten har nog inte gått på ett tag
mycke fnös och skit som kommer när man drar på max, hur som hellst ja tycker de luktar bensin, lika så i motorrummet, men de finns inte en enda droppe på vägen/parkeringen varken olja, vatten eller bensin, jag har inte kollat om bränslefiltret är fuktigt, och pumpen kan de väl inte va? för de kom lixom nu när ja fick igång fläkten.
2. Volt mätaren går på max(rött) och sänks... o bilen rycker ibland (säjer min sambo) aldrig hänt för mej.
3. Tomgången är helt mysko, ligger stadigt på 1100rpm (fläkt av stereo av) o helt plötsligt drar den ner till 800/900 rpm och låter som en gamal trä eka, eller som ett ånglok, tuff tuff tuff.. 2/3 sekunder sen ligger den stadigt och fin igen och sen till ånglok´s ljudet.
/har hält i tidigare flaska för göra rent insprutningen, samt tagit bort luftfiltret.
Roliga i den här historien är allt började efter nya kupé fläkt motorn installerdes,, slump eller?
mvh Andreas Westling
P.S (edit) Har en svagt tjutande ljud när ja står still som försvinner när ja kör,, super svårt o förklara men elektrisk svagt ljud som påminner om NNnnnnnnnn ljudet som även finns kvar nån sekund efter bilen stängs av (vet att de e dags för ny fläktrem) om de kan va de
Soppa lukten kan nog vara relaterad till fläktmotorbytet... är det inte så att det går en soppaledning inärheten av fläktmotorn.... den har med åren blivit rostig och nu när du nuddat den ledningen har den sprungit läck... annars är det vanligt med ett läckande soppafilter på vissa 9000.
Även detta strul med varvtalet kan vara igensatt soppafilter så oprova att börja med att byta det om det inte är hyfsat nybytt
Bbobbysholze73122011-08-31 · #Ännu mer spännande historia på saaben nu.
* Ligger och lokaliserar ett avgastystem hål då ja märker att de helt plötsligt forsar vatten fram
skyndar mej in i bilen, tempen är på max, vattnet i exp kärlet slut, prövar starta bilen efter ja fyllt på vatten allt är som de ska tills..........
Stänger av bilen slår på den igen, laman engine check lyser, kollar instr boken, fel insprutning eller tändsystemet, ja vet att den gått ryckigt i 2 dagar gärna ojämn tomgång.
Bilen svarade inte på gasen heller..... mmm mekaniker sa till mej det är nog inte insprutningen kolla tändkablarna,,
rätt nya tändstift men 2 av de 4 kablarna var skaft och lite av silver metal (på minner om tv antenn flätning) stack fram och syndes...
1. Kan de trasiga tändablarna vara dom som spökar så de går ryckigt på tomgång?
2. Kan trasiga tändkablar göra så bilen går varmare än dom ska?
p.s bilen går ryckigt under färd ibland, den drar mer bensin än vanligt,
tempen i bilen vil gärna gå lite över medel under färd som helt plötsligt sjunker under medel och sen upp igen
Iaf gällande ryckigheten kan det klart vara värt att byta samtliga tändkablar och speciellt om några är skadade så är du med en bit på väg en bättre gång motormässigt och troligt med släckt checkengine lampa. Svårt säga så här om koppling finns från fläktbytet till dessa fenomenm en det låter ju inte vidare troligt iaf.
Försök med gällande vattenläckan (från motorn?) att finna vart detta kommer från annars finns risken att plötsligt så med en kokande motor. Finns det väl tillräckligt med kylvatten så kan det vara fråga om en dålig termostat om nu temperaturen tenderar variera i större grad. Det lilla surrlljud du hör efter att motorn stängts av är troligt en vakumventil eller liknande som helt normalt kan låta så en stund.
Bbobbysholze73122011-08-31 · #Tack för de snabba svaret, bilen läcker ingenstans, när de kokade tror ja faktiskt de kom från exp kärlet, finns och har aldrig funnits ngr droppar under denna bil, men om de hoppar på tre cylindrar ibland pga dåliga kablar kan de gå varmare då motorn än den egentligen ska göra?
Bbobbysholze73122011-08-31 · #79kr för termostat såg ja :) vissa säjer att det är den som gör så bilen går varm i tomgång och bilköer.
vissa säjer att de e fel och att det är kontakten in till kylaren som kan vara ärgad o soting,, mmm fan snurrigt allt ska va :l:fraga
Nej vanligen finns ingen orsak till att en motor direkt går varmare om en cylinder faller bort. Snarare då en termostat inte öppnar som den ska som en motor mera riskerar att gå för varm speciellt som sagt vid kökörning osv och är väl värt att byta om man misstänker detta.
Såväl att kylarfläkten med dess termokontakt fungerar som den skall. För att hålla motorn ljummen. :-)
Bbobbysholze73122011-08-31 · #Snacka omm att man e beroende av detta forum. Inne nu med iphone4 och sidan ser riktigt bra ut i mobilen. Hur som hellst fixar ja ny tänd k sats plus ny termostat hoppas de finns med riktigt låga grader hellre att den öppnas oftare. Tack för underbar suda och forum. Admin's ni e bäst "tummen upp"
kontakten i kylaren kan du lätt kolla kör motorn varm känn på slangarna till kylaren så de är varma låt nu bilen gå å tomgång, strax efter att tempmätaren går upp över normaltemp ska elfläkten börja surra på kylaren går den inte har du inte problem med termostaten då är det elfläkten eller kontakten till densamme... OBS detta gäller endast om slangarna blir varma och själva kylaren annars är det ingen cirkulation och du bör då misstänka termostaten
typiskt elfläktsfel detdär när den kokar på tomgångsskörning som den gjorde. Helt normalt att det läcker ur locket på exp kärlet då bilen kokade... i det locket sitter en övertrycksventil som ska släppa trycket då det kokar annars skulle du spränga hela motorn juh. tänk på att du måste ha glykol i vattnet nu när vintern kommer.